Najlepsze filmowe wnętrza

W tych chwilach, kiedy akurat nie dłubię w meblach, nie sprzątam kociego żwiru i nie siedzę w pracy lubię oglądać seriale i filmy. Ale godziny wypatrywania mebli po śmietnikach sprawiły, że moja gotowość percepcyjna każe mi ich szukać także na ekranie. Moja znajoma powiedziała mi kiedyś: „Jak chcę coś zmienić w mieszkaniu, to oglądam „Masz wiadomość” i się inspiruje”. Uwielbiam to podejście, dlatego i Wam podrzucam trochę wnętrz do inspiracji (a jeśli tak jak ja jesteście maniakami filmów to polecam je też obejrzeć:).

Wielkie oczy, reż. Tim Burton

Burton ma zawsze świetnie scenografie, ale rzadko opiera swoje filmy w latach 50-tych, które krzyczą do mnie z ekranu „Chcesz mnie teraz!” i robią to bardziej skutecznie, niż pan z reklamy Old Spice’a. „Wielkie oczy” są opowieścią o przemocy psychicznej, która ukryta jest w cukierkowym świecie pastelowych barw. Wyłapałam kilka ujęć, z meblami wartymi grzechu:)

  • igielitowa muszla popławskiego
  • lampy
  • kanapa fotele
  • pracownia (kolory, wzory)

Kawa i papierosy, reż. Jim Jarmush

Film złożony z 11 wątków, które rozgrywają się w różnych, głównie kawiarnianych wnętrzach. Mimo, że poszczególne wnętrza różnią się między sobą, wszystkie je łączy motyw powtarzającej się czarno-białej kratki. Boazeria na ścianach, kawiarniane Thonety, rzeźbienia czy modernistyczna pufa – wszystko to skąpane w papierosowym dymie jest świetnym tłem dla opowieści, którą snuje Jarmush.

Do diabła z miłością, reż. Peyton Reed

Film rozgrywający się w słodkich latach 60-tych, a w przy okazji w bardzo dobrych wnętrzach. To co od razu zwróci uwagę to podział ich podział na wnętrza męskie i damskie (co zresztą świetnie podkreśla konwencję wojny płci ukazanej w filmie). Fotele-muszelki na metalowych nóżkach w pastelowych kolorach są skontrastowane z kubistycznymi bryłami modernistycznych drewnianych kanapach obitych w ciemne granaty.

This slideshow requires JavaScript.

 

Masz Wiadomość, reż. Nora Ephron

This slideshow requires JavaScript.

Czyli shabby-chic w nienachalnym wydaniu. „Masz wiadomość” udowadnia, że shabby może mieć się świetnie, jeśli jest wkomponowany ze smakiem i wyczuciem. Komoda z przecierkami przy antycznym łóżku? Powycierany stół, który wygląda jak mój falbanek w eleganckiej kuchni? Tak! To wszystko tworzy eklektyczne, ale spójne wnętrza!


KatarzynaT